Projekty

Zlot Młodzieży Polonijnej Polonicus 2016

W dniach 16-29 lipca 2016 na Dolny Śląsku miał miejsce VIII Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS 2016. Uczestniczyło w nim 120 młodych ludzi z Niemiec, Włoch, USA, Irlandii, Rosji i Ukrainy.

Pierwsze dwa dni Zlotu odbyły się we Wrocławiu. Uczestnicy zwiedzali miasto i poznawali jego najbardziej ciekawe miejsca oraz historię. W kolejnym dniu cała grupa udała się wspólnie na miejsce Zlotu, czyli do Łężyc, niedaleko Kłodzka. Tam uczestnicy spędzili wspólnie prawie dwa tygodnie. W tym czasie młodzi ludzie brali udział w zajęciach edukacyjnych, rekreacyjnych i sportowych. Wspólnie zwiedzali Dolny Śląsk i poznawali jego historię. Podczas bloku edukacyjnego młodzież uczyła się języka polskiego, poznawała historię Polski oraz jej kulturę. Uczestnicy mieli do wyboru bardzo dużo różnorodnych aktywności takich : strzelectwo, survival, zajęcia artystyczne ( m.in. wykonywanie ozdób, biżuterii, decupage`u ) oraz zajęcia sportowe( piłka nożna, siatkowa, cross fit). Dużą popularnością cieszyły się zajęcia kulinarne, taneczne i muzyczne. Uczestnicy tańczyli zarówno polskie tańce narodowe, jak i taniec nowoczesny. Podczas zajęć muzycznych poznawali polskie piosenki współczesne i tradycyjne. Podczas warsztatów z języka polskiego grupa zaawansowana poznawała związki frazeologiczne oraz poznawała polska literaturę, a grupa początkująca poznawała podstawy języka polskiego. Gra terenowa, która odbyła się podczas jednego dnia pozwoliła na poznanie słynnych Polaków. W tym roku uczestnicy poznawali sylwetki Janusza Korczaka, Ireny Sendlerowej, Mikołaja Kopernika, Ernesta Malinowskiego oraz Jana Karskiego. Podczas Zlotu nie zabrakło zajęć rekreacyjnych: karaoke, dyskoteki, wieczory filmowe czy ogniska. Podczas wieczoru „Mam talent show” podziwialiśmy różnorodne talenty i być może naszych uczestników będziemy mogli kiedyś oglądać w telewizji podczas prawdziwego programu w telewizji. Uczestnicy wędrowali po górach i brali udział w wycieczkach do Kłodzka oraz Podziemnego Miasta w Osówce.POLONICUS to spotkanie młodych Polaków w wieku 1216 lat. Jego wyjątkowość polega na tym, że spotykają się młodzi ludzie z całego świata, których rodzice lub dziadkowie są Polakami, a Polska ich drugą ojczyzną. To bardzo ważne dla młodych Polaków mieszkających z dala od kraju swoich przodków, aby mogli mieć z nim bezpośredni związek. Poprzez kontakt z rówieśnikami z różnych części świata, młodzież może dzielić się swoim doświadczeniem, przeżyciami, a także budować nic porozumienia niezależną od politycznych granic.

Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS 2016 został objęty patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Radio RAM, portal edukacyjny „Dobra Polska Szkoła” z Nowego Jorku oraz portal „Polacy we Włoszech”. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Senatu RP oraz Fundację PGNiG.

Projekty zrealizowane

Kontakt

Wrocławska Fundacja Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Freya

fundacja@freya.org.pl

+48 602 177 158

+48 71 339 75 91

Adres korespondencyjny:ul. Przyjaźni 34E/5
53-030 Wrocław