Projekty

Wrocław-Kraków – październik 2008

Pobyt grupy młodzieży polskiej mieszkającej na stałe w Wiesbaden (Niemcy)

 „Wehikuł czasu” to kolejny projekt realizowany w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. W projekcie brały udział dzieci i młodzież ( 20 osób) z Niemiec z miejscowości Wiesbaden i okolic. W terminie 6-13 października młodzi ludzie zwiedzili Wrocław i Dolny Śląsk oraz brali udział we wspólnych zajęciach z młodzieżą z Gimnazjum nr 14 z Wrocławia. Młodzi ludzie z Niemiec mieli możliwość polepszenia znajomości języka polskiego oraz pogłębienia wiedzy na temat kultury i historii Polski.

6 października młodzież spotkała się z koleżankami i kolegami z wrocławskiego gimnazjum. Celem tego spotkania była integracja, ponieważ uczestnicy projektu mieli spędzić ze sobą najbliższy tydzień. Po wspólnych zabawach, pląsach i śpiewaniach młodzi ludzie zwiedzali Wrocław. Podczas wspólnego spaceru młodzież poznała najważniejsze legendy oraz historię miasta Wrocławia. Wieczorem zaplanowano pobyt w Aquaparku, co bardzo wszystkich ucieszyło.

7 października jako pierwsze zajęcia w programie zaplanowano lekcje języka polskiego. Nie była to jednak typowa lekcja. Młodzi ludzie przypomnieli sobie czego dowiedzieli się poprzedniego dnia podczas spaceru oraz poznali polskie przysłowia i powiedzenia. Podczas kolejnych spotkań z nauczycielką języka polskiego jeszcze niejednokrotnie będą wracać do poniedziałkowego spaceru. Po lekcji wszyscy udali się do szkoły tańca, aby nauczyć się polskich tradycyjnych tańców. Pomimo, że kurs rozpoczęto od tańców latynoamerykańskich podczas lekcji nie zabrakło poloneza i kujawiaka. Najwięcej radości wzbudził końcowy efekt, kiedy wszyscy pięknie odtańczyli poloneza.

Na popołudnie zaplanowano spotkanie z historia Polski. Młodzież dowiedziała się wielu interesujących faktów z tej dziedziny, a na koniec miała możliwość również sprawdzić swoją wiedzę. Okazało się, że młodzi ludzie słuchali bardzo uważnie. Na wieczór zaplanowano wyjście do kina na film „Wyprawa na księżyc”.

8 października młodzi ludzie spędzili poza Wrocławiem. W tym dniu udali się na wycieczkę do Świdnicy, gdzie podziwiali Kościół Pokoju, a następnie do Zamku Książ. Podczas zwiedzania zamku uczestnicy mieli możliwość nie tylko wysłuchać wspaniałej historii zamku i jego właścicieli, ale również przeszli podziemnymi tunelami, co szczególnie ich ucieszyło.

Tego dnia wieczorem organizatorzy postanowili zostawić do dyspozycji uczestników, którzy chcieli zaopatrzyć się w pamiątki i prezenty.

W dniu 9 października odbyły się kolejne lekcje języka polskiego. Tym razem młodzi ludzie po przeczytaniu tekstu literackiego rozmawiali o nim, a następnie mieli możliwość poznać lub przypomnieć sobie kilka tradycji i zwyczajów polskich. Po lekcji wszyscy udali się do Muzeum Etnograficznego, gdzie po zwiedzeniu i krótkiej lekcji historii zajęli się malowaniem na szkle. W ten sposób mieli możliwość samodzielnie wykonać to czym ludzie od dawna zajmowali się na tutejszych ziemiach. Dzieła, które powstały były bardzo ładne i wszyscy byli dumni z wykonanej pracy.

Po obiedzie wszyscy udali się na zwiedzanie wrocławskiego ZOO, które znane jest na całym świecie i przyciąga zawsze wielu turystów. Dzieci spędziły tam kilka godzin, a następnie udały się na spotkanie z wrocławskimi harcerzami. Podczas spotkania z drużyna harcerską uczestnicy uczyli się pląsów, poznali kilka piosenek oraz nowych zabaw. W miłej atmosferze uczestnicy spędzili cały wieczór.

W dniu 10 października młodzi ludzie z Wiesbaden uczestniczyli w zajęciach szkolnych w Gimnazjum nr 14. Każdy uczestnik miał do wyboru dwie lekcje, w których mógł wziąć udział: język polski, historię, geografie i inne przedmioty. Zajęcia wszystkim się bardzo podobały, a uczniowie z Wiesbaden chętnie udzielali się podczas zajęć. Po lekcjach wszyscy spotkali się i podsumowali projekt, w którym brali udział. Szczególnie ważne były opinie wrocławskich gimnazjalistów, ponieważ nie brali oni udziału w ostatniej części projektu, czyli wycieczce w góry, które miała rozpocząć się tego dnia popołudniu. Organizatorzy usłyszeli wiele miłych słów oraz podziękowań za dobrze przygotowany i przeprowadzony projekt. Po obiedzie wszyscy mieli chwilę czasu wolnego, aby zrobić zakupy przed wycieczką. Punktualnie o godzinie 16.30 autobus z uczestnikami wyruszył w stronę Kudowy Zdroju. Po przyjeździe wszyscy udali się jeszcze na spacer po miasteczku, a następnie udali się do łóżek, gdyż następnego dnia czekało ich zdobywanie Szczelińca Wielkiego.

11 października zaraz po śniadaniu wszyscy wyruszyli na szczyt Szczelińca. Zdobywanie go nie okazało się trudnie i po trzech godzinach wszyscy stali już na szczycie. Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy przejechali następnie do Błędnych Skał, gdzie mieli możliwość podziwiania wspaniałych kształtów skał stworzonych przez natrurę. Po powrocie na wszystkich czekała niespodzianka, czyli pizza. Tym razem obiad wzbudził szczególnie duży entuzjazm. Wieczorem wszyscy poszli spać bardzo wcześnie, ponieważ następny dzień miał być jeszcze bardziej intensywny.

12 października po śniadaniu uczestnicy udali się autobusem do Kopalni Złota „Złoty Stok”. Tam każdy miał możliwość nie tylko zwiedzenia kopalni złota, ale również płukania złota. Na szczęście wszyscy opuszczali kopalnie bogatsi o sztabki złota oraz o własnoręcznie wybite monety. Po obiedzie autobus z uczestnikami ruszył w kierunku Wrocławia. Wszyscy chcieli przede wszystkim wypocząć i zrobić ostatnie zakupy, więc na ten wieczór zaplanowano czas wolny dla uczestników.

 Dnia 13 października o godzinie 8.25 uczestnicy projektu „Wehikuł czasu” odlecieli do Wiesbaden. Wszyscy byli zmęczeni , ale przede wszystkim bardzo zadowoleni z tego co zobaczyli i czego nauczyli się w Polsce. Organizatorzy mają nadzieję, że pobyt w Polsce będzie bodźcem do dalszej nauki języka polskiego oraz do częstszych wizyt w Polsce.

Projekty zrealizowane

Nasi sponsorzy

Kontakt

Wrocławska Fundacja Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Freya

fundacja@freya.org.pl

+48 602 177 158

+48 71 339 75 91

ADRES KORESPONDENCYJNY:
ul. Przyjaźni 34E/5
53-030 Wrocław

    Skip to content