Projekty

Wrocław – październik 2007

Pobyt grupy młodzieży z Centrum Kształcenia Języka Polskiego, Tradycji i Kultury przy Misji Polskiej Hanowerze.

W roku 2007 w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska, oddział dolnośląski, przygotowaliśmy program dla grupy młodych Polaków mieszkających na stałe w Hanowerze i okolicach. Podczas pobytu w Polsce młodzi ludzie zwiedzali Dolny Śląsk oraz jego stolice. W programie nie zabrakło kursu języka polskiego, zwiedzania najważniejszych zabytków regionu oraz spotkania z polską młodzieżą. Dla wielu uczestników była to pierwsza możliwość odwiedzenia kraju swoich przodków. Młodzi ludzie byli żywo zainteresowani historią i kulturą Polski. Z Polski wyjechali z postanowieniem kontynuowania nauki języka polskiego w Hanowerze i powrotu do Polski przy najbliższej okazji.

22 października 2007

Punktualnie o godzinie 4.30 grupa 18 młodych ludzi wraz z opiekunkami zjawiła się na wrocławskim dworcu autobusowym. Przywitał ich zimny, prawie zimowy poranek, ale słońce już wychodziło zza chmur. Szybciutko cała grupa przemieściła się w stronę hotelu, gdzie miała chwilę czasu na odpoczynek. O godzinie 10.00 rozpoczynały się pierwsze zajęcia. Wraz z wybranymi uczniami z Gimnazjum nr 14 cała grupa brała udział w zajęciach integracyjnych. Celem zajęć było wzajemne poznanie się młodzieży z Niemiec i Polski, co miało ułatwić kontakty podczas wspólnie spędzonych zajęć w ciągu najbliższego tygodnia. Wszyscy chętnie uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym i jak się później okazało osiągnęły one swój cel, gdyż młodzi ludzie chętnie brali udział we wspólnych zajęciach.

Po obiedzie wszyscy udali się na zwiedzanie najstarszej części Wrocławia, czyli Ostrowa Tumskiego. Poznali najważniejsze zabytki stolicy Dolnego Śląska, ale także legendy związane z Ostrowem Tumskim oraz Wrocławiem.

Następnie udali się do siedziby Hufca ZHP Wrocław na herbatę i zajęcia plastyczne. Podzieleni na małe grupy wszyscy uczestnicy pracowali nad collage’em pod hasłem „Teraz Polska”. Plakaty, co dało się zauważyć, zawierały elementy z życia kulturalnego, bieżącej historii i gospodarki Polski. Wszyscy puścili wodze fantazji i starali się wyrazić to co dla nich kryje się pod hasłem „Teraz Polska”. Wieczór cała grupa spędzała ucząc się pilnie języka polskiego. Zajęcia były tak ciekawie przeprowadzone, że nikt nawet nie poczuł zmęczenia i wszyscy pracowali do godziny 21.00 Następnie wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek i z niecierpliwością oczekiwali co będzie się działo dnia następnego…

23 października 2007

Dzień zaczął się tanecznie! O godzinie 9.00 rozpoczęły się zajęcia w szkole tańca przy ul. Gajowickiej. Po rozgrzewce salsowo-cha-chowej, rozpoczęła się nauka poloneza, polki i kujawiaka. Wszystkim znakomicie się bawili, a po zajęciach udali się nie mniej tanecznym krokiem w stronę Muzeum Etnograficznego, gdzie oprócz tradycyjnego zwiedzania zaplanowane zostały zajęcia, podczas których uczono się jak powstaje rękodzieło ludowe na podstawie prostych przykładów.

Po obiedzie wszyscy uczestniczyli w kolejnej ciekawej lekcji języka polskiego. Tym razem można było sprawdzić swoja wiedzę na temat gramatyki języka, ale także polskich utworów literackich. Zabawy było co niemiara! Wieczorny film o tematyce historycznej „Wieża spadochronowa”, pokazujący walkę naszych rówieśników o wolność zrobił na wszystkich naprawdę duże wrażenie. Tym razem uczniowie mogli zapoznać się z mrocznym rozdziałem historii Polski.

24 października 2007

Na środę zaplanowana była wycieczka poza Wrocław. W planach do zwiedzenia był Kościół Pokoju w Świdnicy, który swą piękną architekturą wywarł duże wrażenie na młodzieży. Następny punkt programu to Zamek Książ, w którym uczniowie poznali odrobinę historii Dolnego Śląska. Wszyscy mogli również zobaczyć tajemnicze przejścia podziemne, które zostały wykorzystane do nakręcenia scen do najnowszego polskiego serialu „Tajemnice Twierdzy Szyfrów”. Po krótkim spacerze w ogrodach autobusem wszyscy udali się w drogę powrotną do Wrocławia. Na wieczór zaplanowane były kolejne zajęcia z nauki języka polskiego. podczas których uczniowie w humorystyczny sposób dowiedzieli się o pochodzeniu niektórych powiedzeń, przysłów i innych znanych nam określeń.

25 października 2007

Ranek uczniowie spędzili w Gimnazjum nr 14. podzieleni na mniejsze grupy udali się na prawdziwe zajęcia lekcyjne klas. Mieli możliwość wzięcia udziału w kilku lekcjach, a potem wymienili się poglądami na ich temat. Niektórzy zdobyli nawet pochwały w czasie lekcji języka angielskiego i techniki. Po lekcjach wszyscy udali się do kina, gdzie mieli możliwość zobaczyć jeden z najnowszych polskich filmów „Katyń”, który zrobił na wszystkich niezapomnianie wrażenie, a dzięki któremu mieli możliwość poznania smutnego i bohaterskiego epizodu z historii Polski.

Po obiedzie zaplanowano dalsze zwiedzanie zabytków Wrocławia. Uczniowie zwiedzili Aulę Leopoldyna na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podziwiali panoramę Wrocławia z punktu widokowego na wieży Kościoła Św. Elżbiety. Widok był przepiękny – Wrocław zasypiający w mgle.

Kolejną atrakcją były przygotowane zajęcia kulinarne w siedzibie Hufca ZHP. Tym razem wszyscy mogli skosztować to co najlepsze i najsmaczniejsze w kuchni Polskiej: żurek, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz na deser sernik a także inne popularne polskie potrawy. Na szczęście zaplanowane były również tańce, dzięki czemu nikt nie obawiał się przytyć po kalorycznym posiłku i próbowano wszystkich potraw po trochu. Tańce zaplanowane na ten wieczór tak wszystkich wciągnęły, że porwały nawet tych, którzy do tej pory nie wykazywali zainteresowania tego typu rozrywką. Podczas tego wieczoru uczestnicy nauczyli się kilku popularnych harcerski i turystycznych piosenek, które zapadły wszystkim w ucho .

26 października 2007

Z samego rana wszyscy spotkali się w szkole tj Gimnazjum nr 14, gdzie podzieleni na mniejsze zespoły rywalizowali w konkursach na temat wiedzy zdobytej podczas całego pobytu we Wrocławiu. Zabawa była bardzo dobra, konkurencja wysoka, a chęć zwycięstwa olbrzymia. Na szczęście nad wszystkim panował ogólny duch przyjaźni. Po tych zajęciach uczestnicy udali się do Muzeum Narodowego, gdzie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat kultury Polski tej sprzed wieków jak i współczesnej, a następnie pomaszerowali do największej atrakcji, czyli Panoramy Racławickiej. Wrażenia, jakie na uczestnikach zrobiła nie da się opisać słowami, wszyscy byli zachwyceni.

Po obiedzie zaplanowano czas wolny. Wszyscy mieli chwilę wolnego czasu by kupić pamiątki dla naszych rodzin i udać się na ostatni spacer po Wrocławiu. Weekend zapowiadał się niesamowicie.

Popołudniu uczestnicy wyjechali w stronę Kotliny Kłodzkiej. Po dwugodzinnej podróży autokar był już na miejscu, po kolacji wszyscy spotkali się w sali kominkowej, aby w turystycznej atmosferze przypomnieli sobie kilka polskich piosenek.

27 października 2007

Tego dnia czekało na uczestników wiele niespodzianek. Zaczęło się od zdobycia Szczelińca Wielkiego. Zmęczeni po godzinnym marszu dotarli na szczyt skąd rozpościerał się przepiękny widok. Następnie udali się w Błędne Skały, gdzie niektórzy przeżyli dodatkowe atrakcje w formie kąpieli błotnych, ale na szczęście wszystko zakończyło się na wesoło, a większość wyszła z tej wędrówki bez szwanku. Jednak nie był to koniec atrakcji, do zwiedzania pozostała jeszcze Jaskinia Niedźwiedzia. Jaskinia była wspaniała i na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników

Tego dnia wieczorem wszyscy spotkali się jeszcze, aby podsumować pobyt na Dolnym Śląsku. Ciepłe słowa padały z obu stron, zarówno uczestników jak i organizatorów. Uczestnicy nie szczędzili ciepłych słów na temat bardzo dobrej organizacji i pomysłowości dla organizatorów., którzy podziękowali za wytrzymałość, punktualność i aktywność podczas trwania projektu. Na koniec jeszcze kilka niespodzianek i pamiątek, a potem… ostatnia noc i powrót do domu. Ale zanim to nastąpi to została jeszcze niedziela.

28. października 2007

Skoro świt, czyli o 6.30 wszyscy wyruszyli na Mszę Św. do Stronia Śląskiego. Następnie po spakowaniu swoich rzeczy i uczestnicy udali się do Kopalni Złota mając nadzieję na wydobycie choć odrobiny tego kruszcu! Ale niestety choć nikt się nie wzbogacił materialnie udało się zwiedzić wiele pięknych rzeczy: spływ pontonem w grotach i sztolniach w Złotym Stoku, płukanie złota, a na pocieszenie każdy mógł wybić sobie własnoręcznie „złotą monetę”. Po obiedzie wyjazd z powrotem do Wrocławia, gdzie w oczekiwaniu na autobus spędzono kilka ostatnich godzin przed wyjazdem do Hanoweru. Koledzy i koleżanki z wrocławskiego Gimnazjum nr 14 towarzyszyli podczas spaceru po wrocławskim rynku. Niestety czas bardzo szybko mijał i o godzinie 20.30 wszyscy znajdowali się już w autobusie, który miał zawieźć całą grupę do domu. Dni spędzone we Wrocławiu na pewno długo zostaną w pamięci wszystkich uczestników projektu. Wielu z uczestników zastanawiało się czy uda im się jeszcze kiedyś wziąć udział w podobnej fantastycznej przygodzie!

Projekty zrealizowane

Kontakt

Wrocławska Fundacja Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Freya

fundacja@freya.org.pl

+48 602 177 158

+48 71 339 75 91

Adres korespondencyjny:ul. Przyjaźni 34E/5
53-030 Wrocław