O Fundacji Freya

Kim jesteśmy?

Łączy nas pasja! Pasja do ciągłego działania, pomagania, poznawania i uczenia siebie i innych. Dawno temu zdobywaliśmy pierwsze doświadczenia, jako instruktorzy ZHP. To był dla nas ważny czas pełenprzygód i wyzwań.Zajmowaliśmy się wówczas wymiana międzynarodową młodzieży.

W roku 2007 stworzyliśmy Fundację FREYA i możemy nadal realizować nasze pomysły. Współpracujemy z wieloma osobami, instytucjami i organizacjami.

Co robimy

Działamy na rzecz szeroko rozumianej edukacji pozaformalnej dzieci i młodzieży. Wiele projektów już zrealizowaliśmy, ale mamy jeszcze mnóstwo pomysłów. Co robimy?

 1. Działamy na rzecz Polaków mieszkających poza granicami Polski. Organizujemy obozy młodzieżowe, warsztaty i szkolenia dla młodych Polaków z całego świata. Naszym najważniejszym przedsięwzięciem w tej dziedzinie jest organizowany od 2009 roku Zlot Młodzieży Polonijnjej POLONICUS
 2. Prowadzimy wymiany międzynarodowe dla dzieci i młodzieży. Współpracujemy z wieloma organizacjami na całym świecie. Razem z naszymi partnerami z zagranicy uzgadniamy interesujące nas tematy i działamy!
 3. Uczymy dolnośląskich uczniów o różnorodności kulturowej na świecie. Przeprowadzamy warsztaty o różnych krajach, o ich kulturze oraz historii. Organizujemy konkursy z wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz…
 4. Poznajemy historie Polski i edukujemy młodych ludzi pokazując, że historia nie musi być nudą. Przez sześć lat prowadziliśmy projekt na Syberii, gdzie szukaliśmy i porządkowaliśmy miejsca, dokąd zostali zesłani Polacy podczas drugiej wojny światowej. Bliskie nam są również tematy Holocaustu, historie słynnych Polaków i Polek oraz historia Wrocławia.
 5. Uczymy tolerancji i dialogu. W ramach Ambasady Dobrego Dialogu przeprowadzamy treningi i warsztaty dla dzieci i młodzieży o tym, co ważne, czyli jak być otwartym i czerpać z różnorodności między ludźmi.

Co nas charakteryzuje?

Pasja, nieformalna edukacja, zaangażowanie, otwartość, tolerancja, chęć poznawania, wyzwania, głowy pełne pomysłów, pozytywna energia i ciągła radość z tego, co robimy!

Zawsze jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i zapraszamy do współpracy zarówno instytucje jak i osoby indywidualne 🙂

Polonicus 2018

Nasz zespół

 • Małgorzata Czaicka-Moryń

  Małgorzata Czaicka-Moryń - prezes fundacji

  Ukończyła filologie germańską i angielską. Przez wiele lat instruktorka harcerska. Organizatorka wielu projektów międzynarodowych, wymian młodzieżowych ( szkolnych i pozaszkolnych)oraz konferencji dla liderów organizacji młodzieżowych. Uczestniczka licznych konferencji i seminariów dla liderów organizacji pozarządowych oraz lektorów języków obcych. Pasjonatka Japonii, lubi podróżować, czytać książki i gotować. Otwarta na ludzi i ciągle poszukuje nowych wyzwań zawodowych. Żona i mama dwóch cudownych chłopaków oraz psa o imieniu Newton.

 • Marcin Bednarkiewicz

  Marcin Bednarkiewicz - wiceprezes fundacji

  Nauczyciel języka angielskiego, a także absolwent wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wieloletni instruktor harcerski i zuchowy. Wielbiciel twórczości J.R.R. Tolkiena, pasjonat Wielkiej Brytanii oraz historii Wrocławia. Uwielbia górskie wędrówki i podróże (dalekie i bliskie). Poza językiem angielskim posługuje się językiem francuskim i hiszpańskim. Mąż i ojciec dwójki wspaniałych chłopaków.

 • Marek Moryń

  Marek Moryń

  Wieloletni instruktor harcerski i działacz ekologiczny. Pierwszy Indianin Hufca ZHP Wrocław. Miłośnik kultury Indian, survivalu i turystyki górskiej. Prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mówi przede wszystkim po rosyjsku i w Rosji czuje się jak w domu. Z literatury sięga zazwyczaj po tę dobrą, najchętniej kryminał, fantasy, ale nie pogardzi dobrym reportażem. Na co dzień mąż i ojciec oraz szczęśliwy współwłaściciel posokowca bawarskiego o imieniu Newton.

 • Basia Chyra

  Basia Chyra

  Mam na imię Basia mam 19 lat ( już niedługo: D), studiuję Biologię na Uniwersytecie Wrocławskim, mieszkam w Żmigrodzie z Rodzicami i Dziadkami w naszym prostopadłościanie z oknami. Uwielbiam siać rzodkiewkę w ogródku, a potem jak urośnie ją zjadać, kocham pierogi Babci, kocham jeździć na SLOT, uwielbiam spacerować z Newtonem, gdy jestem na Polonicusie. Moja przygoda z Polonicusem rozpoczęła się w 2013 roku miałam wtedy 16 lat, żałowałam wtedy, że wcześniej nie uczestniczyłam w tym obozie, ale okazało się, że mogę przedłużyć współpracę z Freya i oto jestem.

 • Agnieszka Kaniewska

  Agnieszka Kaniewska

  Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Absolwentka politlogii i rosjoznawstwa, stypendystka Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie (CZ) oraz Uniwersytetu w Tomsku (RU). Przed wiele lat, jako instruktorka, związana z ZHP. Współpracuje z Memorialnym Muzeum w Tomsku. Z zawodu pr-owiec, z zamiłowania historyk. Czasowo porzuciła życie w Europie. Od sierpnia 2014 r. na codzień mieszka na Syberii. Czasem znienacka pojawia się w Polsce i ... znika. Fascynują ją: kraje rosyjskojęzyczne, podróże, książki, gry planszowe; inspirują spotkania z ludźmi. Prowadzi periodyczny blog. Współpracowała z Fundacją przy realizacji projektu "SYBERIA - w poszukiwaniu przeszłości i przyszłości". Inspiratorka i kreatorka wielu pomysłów.

 • Anna Tas

  Anna Tas

  Absolwentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu- sekcja angielska i Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Dyplomowany nauczyciel języka angielskiego z wieloletnim stażem, egzaminator OKE, lektor języka angielskiego z doświadczeniem w nauczaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. Od spotkania z Fundacją Freya współorganizatorka i współautorka zajęć, konkursów i warsztatów edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży. W wolnym czasie uwielbia oddawać się 'kulinarnym podróżom po kuchniach świata' albo realizować swoje różnorodne pasje artystyczne. Kocha podróże, obcowanie z przyrodą i świeżo zaparzoną kawę z rana. Szczęśliwa mamą nastolatki i posiadaczka uroczego foxterriera o imieniu Cookie.

 • Tomasz Żaczyk

  Izabela Nawrat

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 1995 roku nauczyciel w polonijnej szkole przy Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze/Dolna Saksonia.
  Nałogowa czytelniczka literatury polskiej i światowej, prowadzi podwójne życie (literacko) czytając książki dla dorosłych i dla dzieci. Entuzjastka muzyki wszelakiej od opery przez jazz do rocka (oprócz heavy metalu, puncka i grunge).
  Marzy o napisaniu książki o dzieciach dorastających w dwóch kulturach i dwóch językach, zbiera dowcipy językowe i sytuacyjne powstałe na styku dwóch kultur, mentalności i języków. Sporo inspiracji zebrała wychowując bilingualnie dwóch synów, teraz już dorosłych.

 • Iwona Pawelec-Pudło

  Iwona Pawelec-Pudło

  Absolwentka AWF we Wrocławiu, doktor nauk o kulturze fizycznej, pedagog. Pasjonatka turystyki górskiej, narciarstwa i prawie wszystkich form ruchu w plenerze. Szczęśliwie łączy pracę z pasją więc większość czasu spędza z dziećmi i młodzieżą w lesie i w górach. Prowadzi firmę IW.Outdoor, która zajmuje się organizacją plenerowych zajęć przygodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych z wykorzystaniem metod pedagogiki przygody i outdoor education.
  W Fundacji Freya znalazła swoje miejsce jako „pani od sportu” na Polonicusie.
  Całkiem prywatnie lubi kuchnię roślinną, kosmetyki domowej roboty i czytanie na trawniku.

 • Tomasz Żaczyk

  Tomasz Żaczyk

  Prosty chłopak z małego miasta mieszkający od kilku lat w nie takim już dużym Wrocławiu
  Absolwent UWr kontynuujący naukę na SWPSie. Dość gładko przekształcił pasję w pracę.
  Przygodę z Fundacją rozpoczął w październiku 2013 roku i od tego czasu jest odpowiedzialny za projektowanie graficzne i stronę internetową.

 • Iwona Milintowicz

  Iwona Milintowicz

  Na co dzień, uśmiechnięta, otwarta i żywiołowa osoba, za którą ciężko nadążyć. Nigdy nie wiadomo co akurat planuje. Zawodowo, jest nauczycielem klas 1-3 oraz pedagogiem specjalnym we wrocławskiej szkole podstawowej dla dzieci z autyzmem o nazwie "Dar Losu". Uwielbia podejmować wyzwania i spełniać się w pracy terapeutycznej.
  Prywatnie, dużo czyta, śpiewa, gra na gitarze i w gry planszowe. Często spędza czas z rodziną i przyjaciółmi.
  Z Fundacją Freya i Polonicusem związana jest od 2016 roku. Przez naszą młodzież znana jako "Pani od gitary" bądź też "Pani od muzyki".

Freya w mediach

Radio

 • Audycja w Radio Rodzina - II Forum Młodych Wielokulturowych, Wrocław lipiec 2021
 • Audycja w Radio Rodzina - Bezpłatny kurs dla nauczycieli „Praca w klasie wielokulturowej”, Wrocław lipiec 2021
 • Audycja w Radio Rodzina - Połączą Holocaust, historię II wojny i kobiet, Wrocław 15.10.2021
 • Audycja w Radio Rodzina, Wrocław lipiec 2021
 • Audycja Polenflug 2, Hannover sierpień 2019
 • Audycja Polenflug, Hannover sierpień 2019
 • Radio Wrocław 2.11.2013
 • Radio Wrocław 2011

Prasa / Internet

 • Gazeta Tęcza Żytomierszczyzny - numer 3
 • Gazeta z Hanoweru
 • Klodzko24.eu - 28.07.2015
 • Gazeta Wrocławska - 20.07.2013
 • ReWizje Tomaszowskie - 20.11.2012
 • Gazeta.pl - 20.07.2012
 • Doba.pl - Kłodzko - 20.07.2012
 • Kłodzko - Ekspress Miejski - 19.07.2012
 • Gazeta Wrocławska - 16.09.2011
 • Gazeta Wrocławska - 17.09.2010
 • Nowe Życie - 06.2010
 • Gazeta Wrocławska - 20.03.2010

Kontakt

Wrocławska Fundacja Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Freya

fundacja@freya.org.pl

+48 602 177 158

+48 71 339 75 91

ADRES KORESPONDENCYJNY:
ul. Przyjaźni 34E/5
53-030 Wrocław