O Fundacji Freya

Kim jesteśmy?

Łączy nas pasja! Pasja do ciągłego działania, pomagania, poznawania i uczenia siebie i innych. Dawno temu zdobywaliśmy pierwsze doświadczenia, jako instruktorzy ZHP. To był dla nas ważny czas pełenprzygód i wyzwań.Zajmowaliśmy się wówczas wymiana międzynarodową młodzieży.

W roku 2007 stworzyliśmy Fundację FREYA i możemy nadal realizować nasze pomysły. Współpracujemy z wieloma osobami, instytucjami i organizacjami.

Co robimy

Działamy na rzecz szeroko rozumianej edukacji pozaformalnej dzieci i młodzieży. Wiele projektów już zrealizowaliśmy, ale mamy jeszcze mnóstwo pomysłów. Co robimy?

 1. Działamy na rzecz Polaków mieszkających poza granicami Polski. Organizujemy obozy młodzieżowe, warsztaty i szkolenia dla młodych Polaków z całego świata. Naszym najważniejszym przedsięwzięciem w tej dziedzinie jest organizowany od 2009 roku Zlot Młodzieży Polonijnjej POLONICUS
 2. Prowadzimy wymiany międzynarodowe dla dzieci i młodzieży. Współpracujemy z wieloma organizacjami na całym świecie. Razem z naszymi partnerami z zagranicy uzgadniamy interesujące nas tematy i działamy!
 3. Uczymy dolnośląskich uczniów o różnorodności kulturowej na świecie. Przeprowadzamy warsztaty o różnych krajach, o ich kulturze oraz historii. Organizujemy konkursy z wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz…
 4. Poznajemy historie Polski i edukujemy młodych ludzi pokazując, że historia nie musi być nudą. Przez sześć lat prowadziliśmy projekt na Syberii, gdzie szukaliśmy i porządkowaliśmy miejsca, dokąd zostali zesłani Polacy podczas drugiej wojny światowej. Bliskie nam są również tematy Holocaustu, historie słynnych Polaków i Polek oraz historia Wrocławia.
 5. Uczymy tolerancji i dialogu. W ramach Ambasady Dobrego Dialogu przeprowadzamy treningi i warsztaty dla dzieci i młodzieży o tym, co ważne, czyli jak być otwartym i czerpać z różnorodności między ludźmi.

Co nas charakteryzuje?

Pasja, nieformalna edukacja, zaangażowanie, otwartość, tolerancja, chęć poznawania, wyzwania, głowy pełne pomysłów, pozytywna energia i ciągła radość z tego, co robimy!

Zawsze jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i zapraszamy do współpracy zarówno instytucje jak i osoby indywidualne 🙂

Polonicus 2018

Nasz zespół

 • Małgorzata Czaicka-Moryń

  Małgorzata Czaicka-Moryń - prezes fundacji

  Ukończyła filologie germańską i angielską. Przez wiele lat instruktorka harcerska. Organizatorka wielu projektów międzynarodowych, wymian młodzieżowych ( szkolnych i pozaszkolnych)oraz konferencji dla liderów organizacji młodzieżowych. Uczestniczka licznych konferencji i seminariów dla liderów organizacji pozarządowych oraz lektorów języków obcych. Pasjonatka Japonii, lubi podróżować, czytać książki i gotować. Otwarta na ludzi i ciągle poszukuje nowych wyzwań zawodowych. Żona i mama dwóch cudownych chłopaków oraz psa o imieniu Newton.

 • Marcin Bednarkiewicz

  Marcin Bednarkiewicz - wiceprezes fundacji

  Nauczyciel języka angielskiego, a także absolwent wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wieloletni instruktor harcerski i zuchowy. Wielbiciel twórczości J.R.R. Tolkiena, pasjonat Wielkiej Brytanii oraz historii Wrocławia. Uwielbia górskie wędrówki i podróże (dalekie i bliskie). Poza językiem angielskim posługuje się językiem francuskim i hiszpańskim. Mąż i ojciec dwójki wspaniałych chłopaków.

 • Marek Moryń

  Marek Moryń

  Wieloletni instruktor harcerski i działacz ekologiczny. Pierwszy Indianin Hufca ZHP Wrocław. Miłośnik kultury Indian, survivalu i turystyki górskiej. Prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mówi przede wszystkim po rosyjsku i w Rosji czuje się jak w domu. Z literatury sięga zazwyczaj po tę dobrą, najchętniej kryminał, fantasy, ale nie pogardzi dobrym reportażem. Na co dzień mąż i ojciec oraz szczęśliwy współwłaściciel posokowca bawarskiego o imieniu Newton.

 • Basia Chyra

  Basia Chyra

  Mam na imię Basia mam 19 lat ( już niedługo: D), studiuję Biologię na Uniwersytecie Wrocławskim, mieszkam w Żmigrodzie z Rodzicami i Dziadkami w naszym prostopadłościanie z oknami. Uwielbiam siać rzodkiewkę w ogródku, a potem jak urośnie ją zjadać, kocham pierogi Babci, kocham jeździć na SLOT, uwielbiam spacerować z Newtonem, gdy jestem na Polonicusie. Moja przygoda z Polonicusem rozpoczęła się w 2013 roku miałam wtedy 16 lat, żałowałam wtedy, że wcześniej nie uczestniczyłam w tym obozie, ale okazało się, że mogę przedłużyć współpracę z Freya i oto jestem.

 • Agnieszka Kaniewska

  Agnieszka Kaniewska

  Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Absolwentka politlogii i rosjoznawstwa, stypendystka Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie (CZ) oraz Uniwersytetu w Tomsku (RU). Przed wiele lat, jako instruktorka, związana z ZHP. Współpracuje z Memorialnym Muzeum w Tomsku. Z zawodu pr-owiec, z zamiłowania historyk. Czasowo porzuciła życie w Europie. Od sierpnia 2014 r. na codzień mieszka na Syberii. Czasem znienacka pojawia się w Polsce i ... znika. Fascynują ją: kraje rosyjskojęzyczne, podróże, książki, gry planszowe; inspirują spotkania z ludźmi. Prowadzi periodyczny blog. Współpracowała z Fundacją przy realizacji projektu "SYBERIA - w poszukiwaniu przeszłości i przyszłości". Inspiratorka i kreatorka wielu pomysłów.

 • Anna Tas

  Anna Tas

  Absolwentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu- sekcja angielska i Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Dyplomowany nauczyciel języka angielskiego z wieloletnim stażem, egzaminator OKE, lektor języka angielskiego z doświadczeniem w nauczaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. Od spotkania z Fundacją Freya współorganizatorka i współautorka zajęć, konkursów i warsztatów edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży. W wolnym czasie uwielbia oddawać się 'kulinarnym podróżom po kuchniach świata' albo realizować swoje różnorodne pasje artystyczne. Kocha podróże, obcowanie z przyrodą i świeżo zaparzoną kawę z rana. Szczęśliwa mamą nastolatki i posiadaczka uroczego foxterriera o imieniu Cookie.

 • Tomasz Żaczyk

  Izabela Nawrat

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 1995 roku nauczyciel w polonijnej szkole przy Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze/Dolna Saksonia.
  Nałogowa czytelniczka literatury polskiej i światowej, prowadzi podwójne życie (literacko) czytając książki dla dorosłych i dla dzieci. Entuzjastka muzyki wszelakiej od opery przez jazz do rocka (oprócz heavy metalu, puncka i grunge).
  Marzy o napisaniu książki o dzieciach dorastających w dwóch kulturach i dwóch językach, zbiera dowcipy językowe i sytuacyjne powstałe na styku dwóch kultur, mentalności i języków. Sporo inspiracji zebrała wychowując bilingualnie dwóch synów, teraz już dorosłych.

 • Iwona Pawelec-Pudło

  Iwona Pawelec-Pudło

  Absolwentka AWF we Wrocławiu, doktor nauk o kulturze fizycznej, pedagog. Pasjonatka turystyki górskiej, narciarstwa i prawie wszystkich form ruchu w plenerze. Szczęśliwie łączy pracę z pasją więc większość czasu spędza z dziećmi i młodzieżą w lesie i w górach. Prowadzi firmę IW.Outdoor, która zajmuje się organizacją plenerowych zajęć przygodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych z wykorzystaniem metod pedagogiki przygody i outdoor education.
  W Fundacji Freya znalazła swoje miejsce jako „pani od sportu” na Polonicusie.
  Całkiem prywatnie lubi kuchnię roślinną, kosmetyki domowej roboty i czytanie na trawniku.

 • Tomasz Żaczyk

  Tomasz Żaczyk

  Prosty chłopak z małego miasta mieszkający od kilku lat w nie takim już dużym Wrocławiu
  Absolwent UWr kontynuujący naukę na SWPSie. Dość gładko przekształcił pasję w pracę.
  Przygodę z Fundacją rozpoczął w październiku 2013 roku i od tego czasu jest odpowiedzialny za projektowanie graficzne i stronę internetową.

 • Iwona Milintowicz

  Iwona Milintowicz

  Na co dzień, uśmiechnięta, otwarta i żywiołowa osoba, za którą ciężko nadążyć. Nigdy nie wiadomo co akurat planuje. Zawodowo, jest nauczycielem klas 1-3 oraz pedagogiem specjalnym we wrocławskiej szkole podstawowej dla dzieci z autyzmem o nazwie "Dar Losu". Uwielbia podejmować wyzwania i spełniać się w pracy terapeutycznej.
  Prywatnie, dużo czyta, śpiewa, gra na gitarze i w gry planszowe. Często spędza czas z rodziną i przyjaciółmi.
  Z Fundacją Freya i Polonicusem związana jest od 2016 roku. Przez naszą młodzież znana jako "Pani od gitary" bądź też "Pani od muzyki".

 • Halyna Tykha

  Halyna Tykha

  Absolwentka muzykologii oraz filologii słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się przekładoznawstwem. Porównaniami kulturowymi słowian, obyczajami oraz kulturą słowiańską wybranych krajów.
  Na codzień towarzyszy mi wielogatunkowa muzyka. Właścicielka kota Ivo.

Freya w mediach

Radio

 • Audycja w Radio Rodzina - Wakacyjne warsztaty międzykulturowe w Przejściu Dialogi, Wrocław sierpień 2023
 • Audycja w Radio Rodzina - Rozwijaj się, korzystając z wielokulturowości we Wrocławiu, Wrocław luty 2023
 • Audycja w Radio Rodzina - II Forum Młodych Wielokulturowych, Wrocław lipiec 2021
 • Audycja w Radio Rodzina - Bezpłatny kurs dla nauczycieli „Praca w klasie wielokulturowej”, Wrocław lipiec 2021
 • Audycja w Radio Rodzina - Połączą Holocaust, historię II wojny i kobiet, Wrocław 15.10.2021
 • Audycja w Radio Rodzina, Wrocław lipiec 2021
 • Audycja Polenflug 2, Hannover sierpień 2019
 • Audycja Polenflug, Hannover sierpień 2019
 • Radio Wrocław 2.11.2013
 • Radio Wrocław 2011

Prasa / Internet

 • Gazeta Tęcza Żytomierszczyzny - numer 3
 • Gazeta z Hanoweru
 • Klodzko24.eu - 28.07.2015
 • Gazeta Wrocławska - 20.07.2013
 • ReWizje Tomaszowskie - 20.11.2012
 • Gazeta.pl - 20.07.2012
 • Doba.pl - Kłodzko - 20.07.2012
 • Kłodzko - Ekspress Miejski - 19.07.2012
 • Gazeta Wrocławska - 16.09.2011
 • Gazeta Wrocławska - 17.09.2010
 • Nowe Życie - 06.2010
 • Gazeta Wrocławska - 20.03.2010

Nasi sponsorzy

Kontakt

Wrocławska Fundacja Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Freya

fundacja@freya.org.pl

+48 602 177 158

+48 71 339 75 91

ADRES KORESPONDENCYJNY:
ul. Przyjaźni 34E/5
53-030 Wrocław

  Skip to content