Ałtajski Kraj, fragment Syberii – to piękne krajobrazy, nieskażona przyroda i gościnni ludzie. Ałtaj, to miejsce, gdzie styka się kultura Europy i Azji, gdzie można usłyszeć piękne legendy o szamanach i odważnych ludziach. Ałtaj to też piękne góry, wspaniałe lasy i rwące rzeki. Jednocześnie to miejsce zesłania i kaźni tysięcy Polaków na przestrzeni wieków. Wielu z nich pozostało tam na zawsze, a miejsca ich spoczynku znają jedynie niedostępne lasy oraz żyjący jeszcze, nieliczni świadkowie tych tragicznych wydarzeń.
Podczas wakacji wolontariusze Fundacji wyjeżdżają do Kraju Ałtajskiego, aby poszukiwać śladów Polaków, którzy zostali tam zesłani podczas drugiej wojny światowej. Uczestnicy wypraw poszukują miejsc spoczynku Polaków w syberyjskich lasach. Porządkowanie tych miejsc to wyraz naszego szacunku..
Uczestnicy wypraw wyruszają do syberyjskich wiosek, gdzie poszukują świadków historii. Rosjanie, początkowo nieufni, z czasem otwierają się i opowiadają o swoich sąsiadach – Polakach i pomagają wypełnić białe plamy historii – wskazują miejsca zesłań oraz spoczynku.
Młodzi ludzie pracują również w Państwowym Archiwum Miejskim w Barnaul, gdzie poszukują dokumentów polskich zesłańców.
Wolontariusze naszej fundacji wyjeżdżają co roku na Syberię, aby ocalić od zapomnienia miejsca, ludzi, wydarzenia…
Patron projektu:
- corocznie Dolnośląski Kurator Oświaty
- Związek Sybiraków – Oddział we WrocławiuWsparcie projektu:
- Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej
Wsparcia finansowego udzielili:
2011, 2012, 2013, 2015
2010
2009
do nas
na Facebooku
na Facebooku
FreyaTV