Projekty

Polonicus 2010 – reportaż

Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS odbył się w malowniczo położonej miejscowości pod Krakowem – Korzkwi. W projekcie wzięło udział 60 uczestników z Niemiec, Francji, Włoch, Ukrainy i grupka reprezentantów z Polski. Spotkanie trwało dziesięć dni, podczas których młodzi ludzie nie tylko wypoczywali i bawili się wspólnie, ale również uczyli się języka polskiego oraz brali udział w licznych zajęciach z historii i kultury Polski.

Jednym z ważniejszych założeń projektu była integracja młodzieży z różnych państw, grup społecznych oraz kręgów kulturowych. W tym celu opiekunowie zadbali, aby uczestnicy programu mieszkali w pokojach mieszanych oraz wspólnie uczyli się i bawili podczas całego projektu. Pierwszego wieczoru odbyło się ognisko powitalne, podczas którego wszyscy uczestnicy przedstawiali siebie oraz miejsce, w którego pochodzą. Następnego dnia w trakcie różnych zabaw i gier integracyjnych dzieci miały kolejną okazję na poznanie się jeszcze lepiej. Efekty były widoczne od razu.

Podczas pierwszych czterech dni odbyło się wiele zajęć, które miały na celu przybliżyć młodzieży polonijnej historię, tradycje i oczywiście język polski. Uczestnicy z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w lekcjach języka polskiego oraz historii. Nie były to typowe zajęcia, które przeprowadza się w szkole, wręcz przeciwnie uczestnicy grali w gry planszowe, odgrywali scenki a także sami przekazywali sobie wiedzę podczas dyskusji na różne tematy. Zajęcia, zwłaszcza lekcje języka polskiego, cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Szóstego dnia uczestnicy pojechali do Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas zwiedzania zdobyli wiele ciekawych informacji dotyczących wydobycia soli, pracy ówczesnych górników, a także wysłuchali paru interesujących legend. Po południu uczestnicy udali się do aquaparku, gdzie przez kilka godzin mogli korzystać z atrakcji tego miejsca.

Całodzienna wędrówka po Ojcowskim Parku Narodowym okazała się nie lada wyzwaniem. Przechodzenie po zboczach oraz przeskakiwanie przez strumyk wzbudzało wiele emocji.

Jednym z punktów programu zlotu było zwiedzanie Krakowa oraz rejs statkiem po Wiśle. Przewodnik dostosowywał poziom informacji do wieku uczestników i dlatego byli oni zaciekawieni i z chęcią słuchali legend i ciekawostek o Krakowie.

Podczas pozostałych dni uczestnicy mieli różne aktywności. Podczas warsztatów dziennikarskich stworzyli swoje własne gazety dotyczące życia obozowego. Młodzież prześcigał się w ciekawostkach, humorze i poradach obozowych.

Uczestnicy zlotu uczyli się również krakowiaka, kujawiaka i innych polskich tańców narodowych, które prezentowali podczas spotkania wieczornego. Poza tym prezentowali również stroje ludowe reprezentujące poszczególne regiony polskie.

Wieczorami również młodzież miała zapewnione liczne atrakcje. Najbardziej podobał się bal maskowy, który rozpoczął się polonezem, którego młodzież uczyła się podczas zajęć popołudniowych.

Podczas konkursu ”Mam talent” młodzież zaprezentowała swoje umiejętności. Uczestnicy śpiewali, recytowali wiersze, tańczyli a nawet odgrywali scenki kabaretowe.

Karaoke, które odbyło się trzeciego dnia obozu wzbudziło wielkie zainteresowania. Młodzież bardzo chętnie śpiewała polskie piosenki, a nawet tańczyła.

Dla kinomanów trafiła się prawdziwa gratka. Uczestnicy mieli okazję poznać, bądź przypomnieć sobie stare, dobre filmy polskiej produkcji takie jak „Przygody psa Cywila” czy „Niesamowite przygody Marka Piegusa”.

Ostatniego wieczoru nie zabrakło łez i miłych słów. Może za rok spotkamy się znów…

Projekty zrealizowane

Nasi sponsorzy

Kontakt

Wrocławska Fundacja Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Freya

fundacja@freya.org.pl

+48 602 177 158

+48 71 339 75 91

ADRES KORESPONDENCYJNY:
ul. Przyjaźni 34E/5
53-030 Wrocław

    Skip to content