Historie Słynnych Wrocławianek

Konkurs „Historie słynnych wrocławianek” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Dolnego Śląska.

Zadaniem uczestników jest przygotowanie prezentacji multimedialnej opisującej życie i dokonania jednej z kobiet, które urodziły się i/ lub prowadziły swoją działalność we Wrocławiu. Wybrana osoba powinna być wzorem dla kolejnych pokoleń, osoba godną naśladowania, której praca i dokonania stanowią ważny element historii Wrocławia oraz budowania jedności w Europie. Korzystając z bogatej historii Wrocławia, jego różnorodności oraz niepowtarzalnego charakteru miasta, uczestnicy mogą dokonać wyboru spośród kobiet różniących się pod kątem okresu życia i działalności w historii miasta, pochodzenia, wiary, wykształcenia i innych czynników. Uczestnikami konkursu są uczennice i uczniowie w wieku 14-18 lat.

Główne cela konkursu to:

  • Zainteresowanie uczennic i uczniów życiem i działalnością słynnych kobiet, które żyły i / lub pracowały we Wrocławiu;
  • Promowanie pozytywnych wzorców osobowych wśród młodzieży;
  • Motywowanie uczniów do poszerzania wiedzy o Wrocławiu.

Konkurs pod patronatem Senatora Bogdana Zdrojewskiego oraz Kuratora Dolnośląskiego Romana Kowalczyka.

Regulamin

plakat

Dotychczasowe edycje

2022

Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych

I MIEJSCE

Dominika Babula z SP 77 we Wrocławiu

II MIEJSCE

Jagoda Konieczna NSP Leonardo da Vinci

III MIEJSCE

Hanna Szpil z SP77 we Wrocławiu

 

Zwycięzcy w kategorii szkół ponadpodstawowych

I MIEJSCE

Olga Miszeniowa i Julia Pluta z SMS Junior

II MIEJSCE

Łukasz Gałka z SMS Junior

2019

Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych:

 

I MIEJSCE
Igor Siestrzeńcewicz-Bohusz i Natalia Gadzinowska z SP3 we Wrocławiu – prezentacja o Wandzie Rutkiewicz

 

I MIEJSCE (ex aeguo)
Magdalena Szajna i Maja Różycka ze Szkoły Parnas – prezentacja o Anicie Lasker- Wallfisch

 

II MIEJSCE
 Maja Karlińska i Klaudia Sobolewska z SP 3 prezentacja o Klarze Haber- Immerwahr

 

III MIEJSCE
Małgorzata Górska, Aleksandra Kołtun i Klaudia Underlik z SP 3 – prezentacja o Klarze Haber- Immerwahr

 

Zwycięzcy w kategorii szkół ponadpodstawowych;

 

I MIEJSCE
 Wiktoria Żuk i Wiktoria Kołtun z LO XV z Wrocławia – prezentacja o Barbarze Labudzie

 

Galeria zdjęć

2020

Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych

 

I MIEJSCE
Natalia Mikołowska, Ania Wieczorek i Pola Grabowska SP 3  prezentacja o Wandzie Rutkiewicz

 

II MIEJSCE

Wiktoria Kwiecień, Hanna Iwach z SP 81 prezentacja o Bogumile Jeżowskiej- Trzebiatowskiej

 

III MIEJSCE

Stanisław Koziarski z SP 53 prezentacja o Edycie Stein

2021

Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych

 

I MIEJSCE

Aleksandra i Jacek Pindral SP 23 prezentacja o Katharinie Staritz

 

II MIEJSCE

Kajetan Pawełczyk SP 24 prezentacja o Klarze Haber- Immerwahr

 

III MIEJSCE

Mateusz Kadryś SP 93  Prezentacja o Edycie Stein

 

Zwycięzcy w kategorii szkół ponadpodstawowych

 

I MIEJSCE

Joanna Galik LO XIV prezentacja o Pauli Ollendorf

 

II MIEJSCE

Kinga Bardecka  LOXV prezentacja o Klarze Haber-Immerwahr

 

III MIEJSCE

Dominika Time LOXV prezentacja o Edycie Stein

Kontakt

Wrocławska Fundacja Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Freya

fundacja@freya.org.pl

+48 602 177 158

+48 71 339 75 91

Adres korespondencyjny:ul. Przyjaźni 34E/5
53-030 Wrocław